DANSK DART UNION

Full member of the world darts federation
Medlem af danmarks idrætsforbund

 
Danske Mestre 1975 - 2016

Pige single:
1988 Ann-Louise Andersen, Gåsen

1989 Ann-Louise Andersen, Gåsen
1990 Ann-Louise Andersen, Gåsen
1991 Ann-Louise Andersen, Assens
1992 Annette Nielsen, Horsens
1993 Jeanette Jensen, Silverflights
1994 Susanne Jørgensen, Odense
1995 Janni Madsen, Dart 88
1996 Janni Madsen, Mickey
1997 Pia Laursen, Tornbjerg
1998 Nina Andersen, DK-Pilen
1999 Ann Jakobsen, Ansager
2000 Jeanet Thomasen, Randers
2001 Jeanet Thomassen, Laksen
2002 Anja Kristensen, Målet
2003 Majka Dollerup, Esbjerg Øst
2004 Christina Petersen, Odense
2005 Christina Petersen, Odense
2006 Sanne Nielsen, Odense
2007 Maika Dollerup, Esbjerg
2008 Gitte Nielsen, SH-Klubben
2009 Ikke spillet
2010 Tarjani Andersen, Royal
2012 Michelle Lindhardt, Royal,
2013 Sofie Jahn Bendorff, Samsø
2014 Sofie Jahn Bendorff, Samsø
2015 Sofie Jahn Bendorff, Esbjerg
2016 Melissa Drue Reus, Assens 

Drenge single:
1977 Anders Beltoft, Bramminge

1978 Brian Jacobsen, Esbjerg
1979 Morten Larsen, Husum
1980 Benny Stutz, Bjæverskov
1981 Frank Erholdt, Bjæverskov
1982 Morten Byø, Pletten
1983 Kenwyn Vestergård, Esbjerg Øst
1984 Ulrik Meyn, Pletten
1985 Brian Karlsen, Pletten
1986 Ulrik Meyn, Pletten
1987 Tommy Rasmussen, Gl. Holte
1988 Bjarne Jensen, Storebælt
1989 Jesper Hansen, Bogense
1990 Jimmy Petersen, Nordjyden
1991 Michael Lund, Double Top
1992 Thomas Hansen, Dart 88
1993 Kenny Andersen, Lersøgård
1994 Brian Sørensen, Hovsa
1995 Nick Hjørtoft, Vibenhus
1996 Nicky Ludvigsen, Svendborg
1997 Peter Sønderby, Ølgod
1998 Niels Klausen, Esbjerg Øst
1999 Martin Rasmussen, Jyden
2000 Brian Svendsen, Regnbuen
2001 Brian Svendsen, Regnbuen
2002 Jesper Roskilde, Lido
2003 Kenneth Simonsen, Esbjerg Øst
2004 Nikolaj Frets, Odense
2005 Vladimir Andersen, Royal
2006 Vladimir Andersen, Royal
2007 Thomas Holm, Esbjerg Øst
2008 Daniel Hadberg Drue, SH-Klubben
2009 Mathias Arslev, Studsen
2010 Daniel Jensen, Fluen Sj.
2011 Daniel Jensen, Fluen Sj.
2012 Nicolai Rasmussen, Rosenhøj
2013 Nicolai Rasmussen, Rosenhøj
2014 Nicolai Rasmussen, Rsoenhøj
2015 Andreas Bergø, Holbæk
2016 Benjamin Drue Reus, Assens


Dame Single:
1976 Lise-Lotte Steffensen, Centrum

1977 Lizzie Axholt, Comet
1978 Rita Rasmussen, Værebro
1979 Rita Rasmussen, Værebro
1980 Rita Rasmussen, Værebro
1981 Anne Dorthe Andersen, City
1982 Lone Hielscher, Pletten
1983 Sigrid Nielsen, Liberty
1984 Bente Iversen, Nuserne
1985 Anette Rasmussen, Plaza
1986 Karin Jespersen, Comet
1987 Anette Nielsen, Comet
1988 Vivi-Ann Rasmussen, Pletten
1989 Gerda Pedersen, Bogense
1990 Annette Hakonsen, Skive
1991 Annette Hakonsen, Skive
1992 Gerda Pedersen, Assens
1993 Ann-Louise Andersen, Assens
1994 Gerda Pedersen, Assens
1995 Gerda Esbensen, Møllegården
1996 Ann-Louise Andersen, Assens
1997 Annette Hakonsen, Skive
1998 Annette Hakonsen, Skive
1999 Annette Hakonsen, Skive
2000 Annette Hakonsen, Skive
2001 Mona Lund, Haderslev
2002 Mona Lund, Haderslev
2003 Mona Lund, Haderslev
2004 Mona Lund, Hovsa
2005 Mona Lund, Hovsa
2006 Ann-Louise Peters, Assens
2007 Annette Hakonsen, Skive
2008 Gitte Nielsen, Aabenraa
2009 Hanne Johnsen, Kastrup Tårnby
2010 Janni Larsen, Fluen
2011 Mette Funch, Holeby
2012 Charlotte Pedersen, Dronningborg
2013 Ann-Louise Peters, Assens
2014 Ann-Louise Peters, Assens
2015 Janni Larsen, Fluen
2016 Ann-Louise Peters, Assens
 
 
Herre Single:
1976 Ib Børgesen, Bulls Eye

1977 Niels Petersen, Mosede
1978 Jan Larsen, Kastrup-Tårnby
1979 Finn Jensen, Bellahøj
1980 Jan Larsen, Kastrup-Tårnby
1981 Børge Madsen, Esbjerg
1982 Finn Jensen, Bellahøj
1983 Jørgen Rasmussen, Bellahøj
1984 Finn Jensen, Bellahøj
1985 Finn Rasmussen, Bellahøj
1986 Kim G. Jensen, Gl. Holte
1987 Brian Karlsen, Pletten
1988 Jann Hoffmann, Aarhus
1989 Kim G. Jensen, Gl. Holte
1990 Per Skau, Assens
1991 Jann Hofmann, ADC
1992 Per Eklund, Grotten
1993 Per Skau, Assens
1994 Troels Rusel, Unicorn
1995 Frede Johansen, Horsens
1996 Per Skau, Assens
1997 Frede Johansen, Horsens
1998 Frede Johansen, Horsens
1999 Frede Johansen, Horsens
2000 Søren Gjerlufsen, Horsens
2001 Bjarne Jensen, Esbjerg
2002 Søren Behrendsen, Ringsted
2003 Brian Sørensen, Rødderne
2004 Per Laursen, Potten
2005 Søren Behrendsen, Ringsted
2006 Benny Jensen, Royal
2007 Per Laursen, Potten
2008 Per Laursen, Potten
2009 Vladimir Andersen, Royal
2010 Søren Hedegård, Potten
2011 Søren Behrendsen, Ringsted
2012 Mogens Christensen, Randers
2013 Per Skau, Assens
2014 Dennis Lindskjold, Aabenraa
2015 Frank Andreasen, Verninge
2016 Per Skau, Assens


Oldboys Single:
1995 Sigfred Pehrson, Randers

1996 Niels Peter Andersen, ADC
1997 Niels Peter Andersen, ADC
1998 Finn Hansen, Randers
1999 Peter Mikkelsen, Langtved
2000 Hans Henriksen, ADC
2001 Lars Schmidt, DK København
2002 Lars Schmidt, DK København
2003 Peter Dresler, BBA 2000
2004 Benny Jensen, Royal
2005 Benny Jensen, Royal
2006 Carl Henrik Hansen, Jyden
2007 Niels Heinsøe, Hinnerup
2008 Benny Nielsen, Padborg
2009 Benny Nielsen, Padborg
2010 Ivan Larsen, Samsø
2011 Søren Hedegaard, Potten
2012 Søren Hedegaard, Potten
2013 Flemming Hansen, Royal
2014 Ulrich Meyn, Studsen
2015 Tonny Madsen, Verninge
2016 Nicolai Olsen, Holbæk


Pige Double:
1988 Helle Østerbye / Pia Østerbye, Kokkedal

1989 Ikke spillet
1990 Heidi Nielsen / Carina Knudsen, Kokkedal
1991 Ann-Louise Andersen, Assens / Carina Knudsen, Lersøgård
1992 Pernille Jensen, Brøndby Strand / Janni Madsen, Dart 88
1993 Susanne Jørgensen, Odense / Janni Madsen, Dart 88
1994 Susanne Jørgensen, Odense / Janni Madsen, Dart 88
1995 Jeanet Schmidt, Mickey / Janni Madsen, Dart 88
1996 Jeanet Schmidt / Janni Madsen, Mickey
1997 Jeanet Schmidt, Mickey / Pia Laursen, Tornbjerg
1998 Nina Andersen, DK-Pilen / Jeanet Thomasen, Randers
1999 Ann Jakobsen, Ansager / Jeanet Thomasen, Randers
2000 Mette Jørgensen, Hedegården / Jeanet Thomasen, Randers
2001 Mette Jørgensen, Hedegården / Jeanet Thomassen, Laksen
2002 Maiken Dollerup, Esbjerg Øst / Anja Kristensen, Målet
2003 Maika Dollerup, Esbjerg Øst / Stephanie Sørensen, Langtved
2004 Mia Nielsen, Assens / Maika Dollerup, Esbjerg Øst
2005 Christina Petersen / Gitte Nielsen, Odense
2006 Sanne Nielsen / Christina Petersen, Odense
2007 Ikke spillet
2008 Sanne Nielsen, Dart Odense 06 / Christina Børre, SH-Klubben
2009 Ikke spillet
2010 Natasha Gregersen, Rosenhøj / Tarjani Andersen, Royal
2011 Natasha Gregersen, Rosenhøj / Tarjani Andersen, Royal
2012 Samantha Krop / Michelle Lindhardt, Royal
2013 Michelle Lindhardt, Royal / Sofie Jahn Bendorff, Samsø
2014 Michelle Lindhardt, Royal / Sofie Jahn Bendorff, Samsø
2015 Samantha Krop, Randers / Emma Thomsen, Randers
2016 Laura Tranholm / Anick Sonnichsen, FIOV


Drenge Double:
1977 Brian Jacobsen / Anders Beltoft, Bramminge

1978 Kate Schultz / Tommy Kjeldsgård, Mosede
1979 Flemming Christensen / Morten Larsen, Husum
1980 Jørgen Rørbo / Jan Rørbo, Bastianerne
1981 Frank Erholdt / Esben Olesen, Bjæverskov
1982 Frank Knudsen / Jan Knudsen, Bjæverskov
1983 Per Lauridsen / Lars Thøgersen, Nordenskov
1984 Carsten Knudsen, Bjæverskov / Lars Thøgersen, Nordenskov
1985 Jan Guldsten, ADC / Lars Byø, Pletten
1986 Brian Karlsen / Ulrik Meyn, Pletten
1987 Michael Ranum, Hvalpen / Klaus Pedersen, Skive
1988 Thomas Hansen / Michael Christensen, Skandinavisk
1989 Bo Nielsen, Gedved / Morten Jonassen, Horsens
1990 Brian Christiansen, Lersøgård / Jesper Hansen, Gåsen
1991 Thomas Hansen / Steffen Floodness , Assens
1992 Jacob Trøjborg, Fjordpilen / Rasmus Bording, Møllegården
1993 Jacob Trøjborg / Tonny Brøndum, Fjordpilen
1994 Brian Sørensen / Patrick Korr, Hovsa
1995 Christian Kjeldsen, Fjordpilen / Nicky Ludvigsen, Svendborg
1996 Christian Kjeldsen, Fjordpilen / Nicky Ludvigsen, Svendborg
1997 Niels Klausen, Ølgod / Ronni Thomassen, Randers
1998 Nicki Hakonsen, Skive / Brian Svendsen, Regnbuen
1999 Casper Thordal / Steven Hudlebusch, Studsen
2000 Michael Jensen, Esbjerg Øst / Steven Hudlebusch, Studsen
2001 Christian Jessen / Vladimir Andersen, Silverflights
2002 Vladimir Andersen, Royal / Thomas Mortensen, Lido
2003 Nikolaj Frets, Langtved / Vladimir Andersen, Royal
2004 Nikolaj Frets, Odense / Vladimir Andersen, Royal
2005 Vladimir Andersen, Royal / Dennis Frederiksen, Brovst
2006 Vladimir Andersen, Royal/ Magnus Laursen, Hinnerup
2007 Martin Simonsen / Thomas Holm, Esbjerg Øst
2008 Chris Pedersen / Daniel Hadberg Drue, SH-Klubben
2009 Mathias Arslev, Studsen / Daniel Drue, Assens
2010 Nicolai Rasmussen / Casper Rasmussen, Rosenhøj
2011 Daniel Jensen, Fluen Sj. / Simon Lyndby, Assens
2012 Nicolai Rasmussen, Rosenhøj / Daniel Jensen, Fluen Sj.
2013 Daniel T. Thybøl, Sdr. Omme / Casper Rasmussen, Rosenhøj
2014 Nicolai Rasmussen, Rosenhøj / Benjamin Drue Reus, Dart Odense
2015 Nicolai Rasmussen, Rosenhøj / Andreas Bergø, Holbæk
2016 Dennis Johannsen, Fluen / Marius Bo Nielsen, Route180


Dame Double:
1976 Hanne Plambeck / Sonja Andersen, Værebro

1977 Anette Nielsen / Daisi Schultz, Mosede
1978 Else Hansen / Winnie Bech, Kastrup-Tårnby
1979 Hanne Plambech / Rita Rasmussen, Værebro
1980 Sanne Eschereich / Anne Dorthe Andersen, City
1981 Anne B. / Margit, Nordpilen
1982 Connie Cronqvist, Forum / Connie With, City
1983 Liss Jacobsen / Birthe Christiansen, Nuserne
1984 Anette Rasmussen / Jytte Jensen, Bellahøj
1985 Anette Nielsen / Karin Jespersen, Comet
1986 Anette Nielsen / Karin Jespersen, Comet
1987 Gerda Pedersen, Gåsen / Lene Mikkelsen, Galten
1988 Anette Nielsen, Comet / Linda Whitworth, Plaza
1989 Anette Nielsen, Comet / Linda Whitworth, Plaza
1990 Gerda Pedersen, Bogense / Lene Mikkelsen, Galten
1991 Nete Stejlsted, Dart 88 / Annette Hakonsen, Skive
1992 Gerda Pedersen, Assens / Lene Mikkelsen, Galten
1993 Marianne Lund, Silverflights / Annette Hakonsen, Skive
1994 Marianne Lund / Berit Lindhardt, Silverflights
1995 Gerda Søgård / Ann-Louise Andersen, Assens
1996 Annette Hakonsen, Skive / Gerda Esbensen, ADC
1997 Annette Hakonsen, Skive / Ann-Louise Andersen, Assens
1998 Annette Hakonsen, Skive / Ann-Louise Andersen, Assens
1999 Helle Vilhelmsen / Connie Vilhelmsen, Horsia
2000 Annette Hakonsen, Skive / Ann-Louise Andersen, Assens
2001 Annette Hakonsen, Skive / Ann-Louise Andersen, Assens
2002 Annette Hakonsen, Skive / Mona Lund, Haderslev
2003 Annette Hakonsen, Skive / Mona Lund, Haderslev
2004 Annette Hakonsen, Skive / Mona Lund, Hovsa
2005 Helle Nielsen, Assens / Sanne Jørgensen, Verninge
2006 Susan Vith, Rødderne / Lone Nielsen, DK26
2007 Mette Funch, DK Maribo / Charlotte Andersen, Royal
2008 Tina Eggersen, Lido / Anette Sand Andersen, Potten
2009 Mette Funch, Holeby / Janni Larsen, Fluen
2010 Lise Mørk / Gitte Johansen, Vapnagård
2011 Mette Funch, Holeby / Tove Lauridsen, Bording
2012 Henriette Honore, Esbjerg / Wendy Martin, Brøns
2013 Janni Larsen, Fluen / Tove Lauridsen, Bording
2014 Janni Larsen, Fluen / Hanne Johnsen, Brøndby Strand
2015 Janni Larsen, Fluen / Hanne Johnsen, Brøndby Strand
2016 Janni Larsen, Fluen / Tove Lauridsen, Bording


Herre Double:
1975 Oskar Villekær, Centrum / Kurt Evald, Arkona

1976 Oskar Villekær / Kaj Mortensen, Centrum
1977 Orla Iversen / Børge Madsen, Esbjerg
1978 Jan Larsen / Christian Madsen, Kastrup-Tårnby
1979 Orla Iversen / Børge Madsen, Esbjerg
1980 Jan Larsen / Allan Bech, Kastrup-Tårnby
1981 Orla Iversen / Børge Madsen, Esbjerg
1982 Finn Jensen / Jørgen Rasmussen, Bellahøj
1983 Kim Jensen / Peter Stauby, Comet
1984 Finn Jensen / Jørgen Rasmussen, Bellahøj
1985 Jann Hoffmann, ADC / Henrik Petersen, Horsens
1986 Bjarne Petersen / Kåre Friis, Comet
1987 Brian Karlsen / Ulrik Meyn, Pletten
1988 Brian Karlsen / Ulrik Meyn, Pletten
1989 Keld Christensen / Jimmy Svendsen, Søbo
1990 Anders Jensen / Per Eklund, Grotten
1991 Keld Christensen, Aabenraa / Jan Guldsten, ADC
1992 Palle Gram / Jann Hoffmann, Unicorn
1993 Troels Rusel / Jann Hoffmann, Unicorn
1994 Klaus Pedersen, Skive / Frede Johansen, Horsens
1995 Jimmy Wawrzonek, Assens / Jann Hoffmann, ADC
1996 Ole Jørgensen / Stig Jørgensen, Midt-Dart
1997 Frede Johansen, Horsens / Jimmy Wawrzonek, Bogense
1998 Frede Johansen, Horsens / Bjarne Jensen, Silverflights
1999 Brian Sørensen / Frede Johansen, Horsens
2000 Bjarne Jensen, Bogense / Brian Sørensen, Horsens
2001 Ole Jørgensen / Søren Behrendsen, Ringsted
2002 Brian Sørensen, Å-Pilen / Bjarne Jensen, Esbjerg
2003 Ole Jørgensen / Søren Behrensen, Ringsted
2004 Bjarne Jensen, Royal / Per Laursen, Potten
2005 Brian Sørensen, Rødderne / Frede Johansen, Horsia
2006 Søren Hedegård / Alex Jensen, Potten
2007 Benny Jensen / Vladimir Andersen, Royal
2008 Preben Krabben, Gudenå / Henrik Primdal, Hovsa
2009 Ole Jørgensen / Stig Jørgensen, Ringsted
2010 Phillip Larsen, IHF Møllegården / Søren Gjerlufsen, Potten
2011 Stig Jørgensen, Ringsted / Glenn Honoré, Esbjerg
2012 Bjarne Iversen, Kjøge / Vladimir Andersen, Royal
2013 Dennis Lindskjold, Fluen / Jesper Pedersen, Holeby
2014 Vladimir Kim Andersen, Royal / Jan G. Hansen, Royal
2015 Mogens "Turbo" Christensen, Randers / Lars "XL" Helsinghof, Potten
2016 Alex Jensen / Søren Hedegaard, Potten


Mix Double: (startede i 1993):
1993 Gerda Pedersen, Assens / Klaus Pedersen, Fjordpilen

1994 Gerda Pedersen / Klaus Pedersen, Skive
1995 Winnie Langkær / Bent Lambertsen, Galten
1996 Annette Hakonsen, Skive / Frede Johansen, Assens
1997 Annette Hakonsen, Skive / Frede Johansen, Horsens
1998 Ann-Louise Andersen, Assens / Jesper Brahe, Dart 88
1999 Annette Hakonsen, Skive / Frede Johansen, Horsens
2000 Christina Nielsen / Stig Jørgensen, Midt-Dart
2001 Ann-Louise Andersen, Assens / Brian Sørensen, Å-Pilen
2002 Annette Hakonsen, Skive / Brian Sørensen, Å-Pilen
2003 Mona Lund, Haderslev / Søren Gjerlufsen, Møllegården
2004 Annette Hakonsen, Skive / Brian Sørensen, Rødderne
2005 Sanne Jørgensen, Verninge / Anders Zaar, Esbjerg
2006 Gerda Søgård / Preben Krabben, Gudenå
2007 Mette Funch, DK Maribo / Peter Sønderby, Esbjerg
2008 Ikke Spillet
2009 Christina Buchwald / Stig Jørgensen, Ringsted
2010 Janni Larsen / Dennis Lindskjold, Fluen
2011 Christina Buchwald / Stig Jørgensen, Ringsted
2012 Christina Buchwald / Stig Jørgensen, Ringsted
2013 Charlotte Pedersen, Dronningborg / Lars Helsinghof, Randers
2014 Janni Larsen, Fluen / Bjarne Iversen, Kjøge
2015 Ulrich Meyn, Studsen / Berit Schouw, DK26
2016 Kirsten Byø, DK26 Hvidovre / Alex Jensen, Potten