DANSK DART UNION

Full member of the world darts federation
Medlem af danmarks idrætsforbund

Støt vores sponsor

Køb dartudstyr til specialpriser

Pige Single
1994 Mia Sørensen, Nykøbing Sj. (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Mia Sørensen, Nykøbing Sj. (10-11 september)
1996
1997 Dorte Jensen, Bjørnebanden (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Gina Emerek, Mørkøv (12-13 september)
1999 Mette Jørgensen , Hedegården (11-12 september, Holeby)
2000 Mette Jørgensen, Hedegården (22-23 januar, Slagelse)
2001 Mette Jørgensen, Hedegården (20-21 januar, Albertslund)
2016 Mia Ebenau, Studsen

Drenge Single
1983 Tom Stewn, Pletten
1984 Kenwyn Vestergaard, Esbjerg Dart Klub
1985 Kenwyn Vestergaard, Esbjerg Dart Klub

1993 Morten Rasmussen, ??
1994 Peter Beck, Mosede (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Nick Hjørtoft, Vibenhus (10-11 september)
1996
1997 Martin Løber, Mosede (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Steven Hudlebusch, Studsen (12-13 september)
1999 Casper Thordal, Studsen (11-12 september, Holeby)
2000 Steven Hudlebusch, Studsen (22-23 januar, Slagelse)
2001 Steven Hudlebusch, Studsen (20-21 januar, Albertslund)
2016 Casper Ivanhoe Mortensen, Avedøre Dart

Dame Single
1986 Annette Rasmussen, Plaza

1988 Hanne Johnsen, Kastrup-Tårnby (SM single/double)

1990 Annette Rasmussen, Griff (22-23 september, 7'eren og Kokkedal)
1993 Lili Petersen, Skandinavisk
1994 Lili Petersen, Skandinavisk (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Pia Østerbye, Måløv (10-11 september)
1996
1997 Lili Petersen, Skandinavisk (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Charlotte Carlsen, Lersøgård (12-13 september)
1999 Christina Nielsen, Midt-Dart (11-12 september, Holeby)
2000 Tina Meier, Bjørnebanden (22-23 januar, Slagelse)
2001 Tinna Kongsdorf, ADK Bulls (20-21 januar, Albertslund)
2016 Berit Schouw, DK26

Herre Single
1986 Jørgen Rasmussen, Bellahøj

1988 Michael Larsson, Pletten (SM single/double)
1989 Tonny Carlsen, Griff.
1990 Anders Jensen, Grotten (22-23 september, 7'eren og Kokkedal)

1993 Henrik Larsen, Lersøgård
1994 Johnny Jonasson, Midt-Dart (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Henrik Larsen, Lersøgård (10-11 september)
1996
1997 Stig Jørgensen, Midt-Dart (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Søren Berendsen, Midt-Dart (12-13 september)
1999 Ole Jørgensen, Midt-Dart (11-12 september, Holeby)
2000 Stig Jørgensen, Midt-Dart (22-23 januar, Slagelse)
2001 Jann Hoffmann, FIOV (20-21 januar, Albertslund)
2016 Morten Paulsen, Stifterne

Pige Double
1994 Gitte Drewsen / Anja Kær, Bjørnebanden (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Dorthe Jensen / Jeanett van Dijk, Bjørnebanden (10-11 september)
1996
1997 Dorte Jensen / Anja Kær, Bjørnebanden (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Ikke spillet (12-13 september)
1999 Gina Emerek / Mie Albrecht, Mørkøv (11-12 september, Holeby)
2000 Ikke spillet (22-23 januar, Slagelse)
2016 Anick Sonnichsen / Laura Tranholm, FIOV

Drenge Double
1983 Ulrich Meyn / Brian Karlsen, Pletten
1984 Kenwyn Vestergaard / Kenneth Kolding, Esbjerg Dart Klub

1994 Nick Hjørtoft, Vibenhus / Kim Markvang, Lersøgård (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Jacob Mortensen / Henrik Redke, Holbæk (10-11 september)
1996
1997 Michael Olsen / Thomas Winter, Hedegården (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Danny Hudlebusch / Steven Hudlebusch, Studsen (12-13 september)
1999 Allan Jakobsen / Steven Hudlebusch, Studsen (11-12 september, Holeby)
2000 Steven Hudlebusch / Allan Jakobsen, Studsen (22-23 januar, Slagelse)
2001 Kenneth Nyhuus / Rasmus Olsen, ADK Bulls (20-21 januar, Albertlund)
2016 Casper Ivanhoe Mortensen / Jonas Munk, Avedøre Dart

Dame Double
1986 Annette Nielsen / Karin Jespersen, Comet

1988 Vivi-Ann Rasmussen / Kirsten Byø, Pletten (SM single/double)

1990 Charlotte Juulsen / Lisa Rønn, Griff (22-23 september, 7'eren og Kokkedal)
1992 Pia Østerbye / Gitte Klemmensen, Måløv / Nykøbing F
1993 Hanne Ovesen, Bjørnebanden / Nicolai Olsen, Griff 
1994 Hanne Ovesen / Charlotte Carlsen, Bjørnebanden (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Tina Meier, Bellahøj / Charlotte Nielsen, Bjørnebanden (10-11 september)
1996
1997 Dorthe Glem, Kirke Helsinge / Christina Nielsen, Midt-Dart (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Mette Funch / Susanne Hansen, Nakskov (12-13 september)
1999 Mette Funch / Susanne Hansen, Nakskov (11-12 september, Holeby)
2000 Mette Funch / Birgitte Hansen, Nakskov (22-23 januar, Slagelse)
2001 Tinna Kongsdorf / Linda Klein, ADK Bulls (20-21 januar, Albertslund)
2016 Berit Schouw / Kirsten Byø, DK26

Herre Double
1986 Kim Jensen / Peter Stauby, Comet

1988 Søren Byø / Troels Rusel, Pletten (SM single/double)

1990 Troels Rusel / Søren Byø, Pletten (22-23 september, 7'eren og Kokkedal)

1994 Henrik Larsen, Lersøgård / Henri Markussen, Griff (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Henrik Larsen / Henri Markussen, Lersøgård (10-11 september)
1996
1997 Michael M. Pedersen, Mosede / Henri Markussen, Bellahøj (13-14 september, Frederiksværk)
1998 Stig Jørgensen / Ole Jørgensen, Midt-Dart (12-13 september)
1999 Stig Jørgensen / Ole Jørgensen, Midt-Dart (11-12 september, Holeby)
2000 Thomas Hansen, Næstved / Allan Andersen, Vordingborg (22-23 januar, Slagelse)
2001 Carsten Toftlund / Poul Sørensen, Brøndby Dart (20-21 januar, Albertslund)
2016 Morten Paulsen / Kristian Cetti Svenningsen, Stifterne

Mix Double
1993 Hanne Ovesen, Bjørnebanden / Nicolai Olsen, Griff
1994 Tina Jensen / Jacob Andersen, Solrød (17-18 september, Nykøbing Sj.)
1995 Jytte Jensen, Unicorn / Nicolai Olsen, Plaza (10-11 september)
1996
1997 Lili Petersen, Skandinavisk / Henrik Larsen, Bellahøj
1998 Mette Funch / Torben Skov, Nakskov (12-13 september)
1999 Lise Mørk, Vapnagård / Michael Hansen, Arrows (11-12 september, Holeby)
2000 Christina Nielsen / Stig Jørgensen, Midt-Dart (22-23 januar, Slagelse)
2001 Sussi Rasmussen, Tab og Vind / Tony Jensen, Rødovre (20-21 januar, Albertslund)

Interesseret i dart? Klik på..

spildart

Klublogin

Tilmeld nyhedsbrev

Please wait

Dansk Dart Union er medlem af:

Sponsorer / samarbejdspartnere:

lille SS logo 1 m skygge