DANSK DART UNION

Full member of the world darts federation
Medlem af danmarks idrætsforbund

På opfordring, ligges hermed resultaterne op fra DM 2022 - hvortil statistikker m.m. kan aflæses på DartConnect
(se her https://tv.dartconnect.com/matchlist/ddudm22):
     
Pige Single  
1 Camilla T H Andersen Hejnsvig Dart Klub
2 Marie Hedegaard (1) Dartklubben Potten
3 Monique Broe Hovsa
3 Cathrine T H Andersen Hejnsvig Dart Klub
     
Drenge Single  
1 Nikolaj Jørgensen (1) Ringsted Dartklub
2 Lukas Jensen (2) Hovsa
3 Sebastian Danner Løfgreen Holbæk Dart Center
3 Marius Bo Nielsen Route 180
     
ParaDart Single  
1 Lars Sørensen Glostrup Dartklub
2 Claus Bøgh Egholm Brøndby Dart
3 Carsten Steensig (3) Dartklubben Royal
3 Rene Jørgensen Brøndby Dart
     
Dame Single  
1 Henriette Honoré (3) Kælderen
2 Michelle Merlit (1) Neptun Dartklub
3 Janni M. Larsen (4) Dartklubben Fluen
3 Anick Sonnichsen DK26 Hvidovre
     
Herre Single  
1 Ivan Madsen (6) Glostrup Dartklub
2 Nicolai Olsen (4) Dartklubben Potten
3 Anders Zaar Kælderen
3 Andreas Toft Jørgensen Aabenraa Dartklub
     
Old Boys    
1 Steen Lysen Aalborg Dart Klub
2 Michael Åby Jensen Aalborg Dart Klub
3 Tonny Bisgaard Dartklubben Thyboerne
3 Thomas Jensen Skriver Aabenraa Dartklub
     
Junior Double  
1 Valdemar Johansen/Lukas Jensen FIOV/Hovsa
2 Sebastian Løfgreen/Rasmus Byrgesen Holbæk/Slangerup
3 Sebastian Hansen/Daniel Hansen Hejnsvig Dart Klub
3 Sebastian Bech/Robin Stegler FIOV/DK26
     
ParaDart Double  
1 Carsten Steensig/Peter Jakobsen Royal/Kolding
2 Jens Bergstrøm/Jesper Andersen Gentofte/Kolding
3 Lars Sørensen/Charlotte Degn Glostrup/Odsherred
3 Tommy Bobby Silver Falk/Yvonne Post Den Gyldne Pil/Galten
     
Mix Double  
​1​ Wanja Løkken/Brian Løkken DK26 Hvidovre
2 Henriette Honoré/Glenn Honoré Kælderen
3 Anders Zaar/Mathilde Kjær Kælderen
3 Brian S. Andersen/Camilla P. Arslev S​tudsen Dart
     
Dame Double  
​1 Renee Ehlers/Marianne Munksø DK26 Hvidovre
2 Line Kristiansen/Henriette Honoré Kælderen
3 Malene Greisvold/Merete Kjær Avedøre Dart/Kælderen
3 Anja Springborg Larsen/Kirsten Byø Slangerup/Studsen
     
Herre Double  
1 Mikkel Knudsen/Jon Hedegaard Kirkeby Royal/Jyden Dartklub
2 Morten Kirkegaard/Jens Carlslund Route 180
3 Benjamin Drue Reus/Simon Bak Assens Dart Club/Fluen
3 Dennis Hjardemaal/Torben Andersen Jammerbugtens Dartklub

 
Stort tillykke til alle vinderne.

Stævneudvalget

Interesseret i dart? Klik på..

spildart

Klublogin

Tilmeld nyhedsbrev

Dansk Dart Union er medlem af:

Sponsorer / samarbejdspartnere:

 

lille SS logo 1 m skygge