DANSK DART UNION

Full member of the world darts federation
Medlem af danmarks idrætsforbund

Støt vores sponsor

Køb dartudstyr til specialpriser

Turneringsplanlægning for 2015/2016-sæsonen

Opdateret: 22/7-2015

Information om klub- og holdtilmelding til den kommende sæson blev sendt ud til klubberne per mail den 10. juni 2015. Der var deadline for holdtilmeldingen den 7. juli 2015. Se mere her...

Rækkeinddelingen for den kommende sæson ser pt. således ud.

Kommentarer, spørgsmål mv. kan rettes per mail til info@dart-ddu.dk eller til formand for Turneringsudvalget Claus Rasmussen på claus.ryom.rasmussen@hotmail.com eller telefon 30 42 12 86.

1. division 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Assens 1, Brøndby Strand 1, Gørslev IF 1, Holbæk 1, Lido 1, Potten 1, Randers 1, Ringsted 1, Royal 1, Studsen 1, Verninge 1 og Aabenraa 1

2. division Øst 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Arrows 1, DK26 1, FIOV 1, Gilleleje 1, Glostrup 1, Holbæk 2, Holeby 1, Islev 1, Nakskov 1, Næstved 1, Studsen 2 og Vordingborg 1

2. division Vest 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Aalborg 1, Aros 1, Dart Odense 1, Fluen 1, Hinnerup 1, Hovsa 1, Kælderen 1, Linde 1, Padborg 1, Potten 2, Samsø 1 og Sdr. Omme 1

3. division Øst 2015/2016: (12 hold) - Hverdagskampe (onsdage)
Avedøre Dart 1, Brøndby Strand 2, DK26 2, FIOV 2, FIOV 3, Gilleleje 2, Glostrup 2, Islev 2, KT Bjørnen 1, Rødderne 1, Studsen 3 og Studsen 4

3. division Syd 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Fluen Sjælland 1, Fluen Sjælland 2, Guldborgsund 1, Guldborgsund 2, Gørslev IF 2, Holbæk 3, Holeby 2, Kirke Helsinge 1, Kjøge 1, Ringsted 2, Ringsted 3 og Vestsjæll-Ænderne 1

3. division Vest 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Assens 2, Assens 3, Dart Odense 2, Esbjerg 1, Esbjerg 2, Esbjerg Øst 1, Kolding 1, Kælderen 2, Langtved 1, Royal 2, Royal 3 og Aabenraa 2

3. division Nord 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Aros 2, Dronningborg 1, Dronningborg 2, Galten 1, Hovsa 2, Jyden 1, Lido 2, Mariagerfjord 1, NB 88 Dart 1, Randers 2, Rosenhøj 1 og Aalborg 2

Danmarksserien 1 2015/2016: (12 hold) - Hverdagskampe (tirsdage)
Arrows 2, Brøndby Dart 1, DK26 3, DK26 4, Farum 1, Farum 2, Gilleleje 3, Grotten 1, Hedebo 1, Islev 3, Rødderne 2 og Rødovre 1

Danmarksserien 2 2015/2016: (12 hold) - Hverdagskampe (tirsdage)
Avedøre Dart 2, Avedøre Dart 3, Brøndby Strand 3, CSC 1, FIOV 4, Glostrup 3, Gran 1, Kandidarterne 1, Kokkedal 1, Stifterne 1, Studsen 5 og Studsen 6

Danmarksserien 3 2015/2016: (13 hold) - Hverdagskampe (tirsdage)
Gørslev IF 3, Holbæk 4, Holbæk 5, Holbæk 6, Holbæk 7, Kirke Helsinge 2, Kjøge 2, Kundby Spidserne 1, Nordstevns 1, Undløse 1, Undløse 2, Vestsjæll-Ænderne 2, Vestsjæll-Ænderne 3.

Danmarksserien 4 2015/2016: (15 hold) - Hverdagskampe (tirsdage)
Guldborgsund 3, Guldborgsund 4, Guldborgsund 5, Holeby 3, Mjølner 1, Mjølner 2, Nakskov 2, Næstved 2, Nørre Alslev 1, Nørre Alslev 2, Rød Bull 1, Vordingborg 2 og Vordingborg 3

Danmarksserien 5 2015/2016: (11 hold) - Hverdagskampe (tirsdage)
Andebølle 1, Assens 4, Dart Odense 3, Dart Odense 4, Dart Odense 5, Dart Odense 6, Gelsted 1, Midtfyn 1, Svendborgsund 1, TripleX 1 og Verninge 2

Danmarksserien 6 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Esbjerg 3, Esbjerg Øst 2, Fluen 2, Fluen 3, Kolding 2, Kolding 3, Kolding 4, Padborg 2, Sdr. Omme 2, Sdr. Omme 3, West Dart 1 og West Dart 2

Danmarksserien 7 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Bording 1, Galten 2, Galten 3, Hinnerup 2, Lido 3, Potten 3, Rosenhøj 2, Rosenhøj 3, Samsø 2, Vejlby 1, Østbirk 1 og Østbirk 2.

Danmarksserien 8 2015/2016: (12 hold) - Weekendkampe
Dall Ferslev 1, Dronningborg 3, Gudenå 1, Gudenå 2, Jyden 2, Jyden 3, Linde 2, Mariagerfjord 2, NITTEN-DK 1, NoBull 1, Randers 3 og T.I.F. Dart 1

Kvalifikationsrækken A 2015/2016: (9 hold) - Hverdagskampe (onsdage)
Ballerup 1, Ballerup 2, DK26 5, DK26 6, Gentofte 1, KT Bjørnen 2, KT Bjørnen 3, Rødovre 2 og Værebro 1

Kvalifikationsrækken B 2015/2016: (9 hold) - Hverdagskampe (onsdage)
Avedøre Dart 4, Brøndby Strand 4, Brøndby Strand 5, FIOV 5, FIOV 6, FIOV 7, Glostrup 4, Kokkedal 2 og Studsen 7

Kvalifikationsrækken C 2015/2016: (6 hold) - Hverdagskampe (tirsdage)
Dart Odense 7, Dart Odense 8, Langtved 2, Odins Dart 1, Odins Dart 2 og Odins Dart 3

Kvalifikationsrækken D 2015/2016: (10 hold) - Weekendkampe
Burning Arrows 1, Bække 1, Fluen 4, Hejnsvig 1, Kælderen 3, Sydvest Dart 1, West Dart 3, Aabenraa 3, Ålbæk 1 og Ålbæk 2

Kvalifikationsrækken E 2015/2016 (spiller ind til DS7): (12 hold) - Weekendkampe
Gudenå 3, Hovsa 3, Hovsa 4, Hvide Sande 1, Hvide Sande 2, Ikast 1, Jyden 4, Mariagerfjord 3, NoBull 2, NoBull 3, NoBull 4 og Potten 4.

Kvalifikationsrækken F 2015/2016 (spiller ind til DS7): (14 hold) - Weekendkampe
Aros 3, Aros 4, BH Dart 1, BH Dart 2, BH Dart 3, Dronningborg 4, Lido 4, NB 88 Dart 2, Randers 4, TMG Dart 1, TMG Dart 2, Vejlby Dart 2, Østbirk 3 og Østbirk 4

Kvalifikationsrækken G 2015/2016 (spiller ind til DS8): (9 hold) - Weekendkampe
Dall Ferslev 2, Dall Ferslev 3, Frederikshavn 1, Hængepilen 1, NITTEN-DK 2, Thisted 1, Thisted 2, Thisted 3 og Aalborg 3

Interesseret i dart? Klik på..

spildart

Klublogin

Tilmeld nyhedsbrev

Please wait

Dansk Dart Union er medlem af:

Sponsorer / samarbejdspartnere:

lille SS logo 1 m skygge